Krajowe produkcja i sprzedaż poniżej oczekiwań

Od początku piątkowej sesji na globalnym rynku utrzymywał się pozytywny nastrój jaki zapanował po decyzji FOMC i wynikach holenderskich wyborów. Europejskie indeksy giełdowe lekko rosły, co miało korzystny wpływ na waluty. Gołębia podwyżka stóp Fed sprawiła, że rentowności obligacji w większości nieco spadały.

Nastroju nie popsuł ani sondaż z Francji, który pokazał wzrost poparcia dla Marine Le Pen, ani dane z USA o słabszej od prognoz lutowej produkcji przemysłowej. Dzisiaj po południu zaplanowane jest wystąpienie Charlesa Evansa, jednego z bardziej gołębich członków FOMC.

W Polsce wzrost produkcji przemysłowej zwolnił w lutym do 1,2% r/r, a produkcja w budownictwie spadła o 5,4% r/r. Wyniki były wyraźnie słabsze od tych ze stycznia i od konsensusu rynkowego. Warto jednak pamiętać, że na pogorszenie dynamiki produkcji wobec stycznia duży wpływ miał efekt kalendarzowy. Dane nie są naszym zdaniem powodem do niepokoju, ale sugerują, że warto zachować umiar jeśli chodzi o optymizm dotyczący perspektyw polskiej gospodarki. Tym bardziej, że dynamika sprzedaży detalicznej (5,2% r/r w cenach stałych) też rozczarowała, co sugeruje, że wzrost konsumpcji prywatnej raczej się stabilizuje niż przyspiesza na początku tego roku. Podtrzymujemy pogląd, że ożywienie wzrostu gospodarczego w tym roku będzie dość powolne. Z punktu widzenia banku centralnego piątkowe dane powinny być neutralne.

Kurs EURUSD zanotował w piątek przejściowy spadek do 1,073 w reakcji na najnowszy sondaż przed francuskimi wyborami prezydenckimi. Na koniec dnia nastąpiło jednak odbicie do ok. 1,074. Dzisiaj nie poznamy żadnych ważnych danych, więc na początku tygodnia wahania powinny pozostać niewielkie, ale widzimy ryzyko realizacji zysków po ostatnich wzrostach.

Kurs EURPLN testował w piątek czwartkowe minimum i pod koniec sesji był blisko 4,285. USDPLN tymczasem pozostał w pobliżu 4,0. W przypadku innych walut regionu, forint całkiem wyraźnie korzystał z dobrego nastroju panującego na świecie – EURHUF spadł do ok. 308,5 z nieco ponad 309,5. Rubel z kolei zyskał nieco do dolara dzięki odbiciu cen ropy. Na początku tego tygodnia nie poznamy żadnych ważnych danych, więc w naszej ocenie notowania powinny przebiegać w spokojnej atmosferze.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności rosły o 1-2 pb (większe zmiany zanotowano w przypadku długu), krajowy rynek radził sobie w piątek wyraźnie słabiej niż peryferia czy rynki bazowe. W rezultacie, 10-letni spread do Bunda wzrósł o 2 pb do prawie 230 pb.

Członek RPP Jerzy Kropiwnicki powiedział, że ujemne realne stopy procentowe na razie nie wpływają negatywnie na gospodarkę, ale takie negatywne skutki mogą pojawić się pod koniec roku. Zdaniem Kropiwnickiego, w ciągu najbliższych 12 miesięcy inflacja nie przekroczy celu, ale stopy powinny pozostać stabilne mimo faktu, że stopy mogą być realnie ujemnie przez cały ten okres. Wypowiedź Kropiwnickiego wpisuje się w dotychczasową retorykę większości pozostałych członków Rady. Uważamy, że w 2017 r. stopy pozostaną bez zmian, choć inflacja może zaskoczyć RPP w górę.

Kalendarz publikacji danych na ten tydzień jest dość ubogi. W czwartek GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny, w którym znajdziemy trochę nowych wskazówek nt. sytuacji ekonomicznej. Dla rynku jest to jednak publikacja niezbyt istotna. W piątek pojawią się wstępne indeksy PMI w strefie euro i zamówienia na dobra trwałe w USA, co może mieć pewien wpływ na notowania. Ale ogólnie tydzień powinien upłynąć w dość spokojnej atmosferze.

Pełna treść artykułu dostępna tutaj


Niniejsza publikacja przygotowana przez Bank Zachodni WBK S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Informacje przedstawione w niniejszej publikacji nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Podjęto wszelkie możliwe starania w celu zapewnienia, że informacje zawarte w tej publikacji nie są nieprawdziwe i nie wprowadzają w błąd, jednakże Bank nie gwarantuje dokładności i kompletności tych informacji oraz nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie tych informacji oraz straty, które mogły w konsekwencji tego wyniknąć. Prognozy ani dane odnoszące się do przeszłości nie stanowią gwarancji przyszłych cen instrumentów finansowych lub wyników finansowych. Bank Zachodni WBK S.A., jego spółki zależne oraz którykolwiek z jego lub ich pracowników mogą być zainteresowani którąkolwiek z transakcji, papierów wartościowych i towarów wymienionych w tej publikacji. Bank Zachodni WBK S.A. lub jego spółki zależne mogą świadczyć usługi dla lub zabiegać o transakcje z którąkolwiek spółką wymienioną w tej publikacji. Niniejsza publikacja nie jest przeznaczona do użytku prywatnych inwestorów. Klienci powinni kontaktować się z analitykami Banku oraz przeprowadzać transakcje poprzez jednostki Banku Zachodniego WBK S.A. w jurysdykcjach swoich krajów, chyba że istniejące prawo zezwala inaczej. W przypadku tej publikacji zastrzeżone jest prawo autorskie oraz obowiązuje ochrona praw do baz danych.
W sprawie dodatkowych informacji, dostępnych na życzenie, prosimy kontaktować się z: Bank Zachodni WBK S.A., Pion Zarządzania Finansami, Departament Analiz Ekonomicznych, al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa, Polska, telefon 22 534 1887, e-mail: ekonomia@bzwbk.pl, www.bzwbk.pl

BONUSY I PARTNERZY

więcej bonusów

WYDARZENIA I SZKOLENIA

więcej wydarzeń

NASZE ARTYKUŁY

więcej artykułów
Chaos wewnętrzny bywa groźniejszy od problemów na zewnątrz. Rozwiązanie? Firmowy intranet Draghi umocnił rynek długu

PRODUKTY I USŁUGI

więcej produktów